Besplatan poziv
Viber i Whatsapp
Sigurno plaćanje
Karticama i gotovinski
Top ponude
Popusti i akcije
Hladni dani i niske temperature zahtijevaju pouzdano i efikasno grijanje koje će vaš dom učiniti toplim i prijatnim, a jedna od opcija je i grijanje na struju. Da biste postigli idealnu temperaturu i izbjegli nepotrebno visoke troškove, ključno je odabrati grijalicu ili radijator odgovarajuće veličine i snage.
U Top izbor onlajn prodavnici možete pronaći panelne grijalice, konvektore kao i norveške radijatore. Svaki od ovih tipova grijnih tijela ima svoje prednosti, ali i određene mane. Da biste odabrali uređaj koji najbolje odgovara vašem prostoru, potrebama i budžetu, ključno je razumjeti njihove karakteristike. U ovom vodiču potrudićemo se da vam damo sve potrebne informacije koje će vam pomoći da odaberete idealan radijator za svoj dom. Pročitajte.
Jedno od najčešćih rješenja za grijanje stambenog ili kancelarijskog prostora su panele grijalice. One funkcionišu tako što toplota cirkuliše kroz unutrašnje panele, preko električnih grijnih elemenata. Toplotna energija se zatim prenosi na vazduh.
Panelne grijalice dolaze u različitim veličinama i snagama. Njihov dizajn je moderan i nenamjetljiv, zbog čega se lako uklapaju u svaki enterijer, bilo klasičan ili savremen. Neki moderniji modeli imaju i mogućnost Wi-Fi upravljanja, na prijer panel grijalica Gorenje 2000WP.
Jedna od ključnih prednosti panelnih grijalica - radijatora je tihi rad, jer nemaju pokretne dijelove poput ventilatora, što ih čini idealnim za prostore gdje je mir važan, poput spavaćih soba ili radnih prostora. Cijena panelnih grijalica je relativno povoljna tako da se pojedini modeli, kao što je Gorenje 2000MP snage 2000W mogu kupiti i za manje od 150 KM.
Važno je istaći da je panelnim grijalicama potrebno više vremena da zagriju prostor, jer se oslanjaju na prirodnu cirkulaciju toplote. Ovo može biti nezgodno u situacijama kada je potrebno brzo podići temperaturu u prostoriji. Njihov kapacitet grijanja je ograničen, pa su najefikasnije u manjim prostorima ili kao dopunsko grijanje. Za veće prostorije ili loše izolovane objekte, njihova snaga možda neće biti dovoljna.
Druga velika grupa električnih grijnih tijela koja se mogu naći na tržištu su konvektorski radijatori ili konvektori. Njihov način rada zasniva se na konvekciji, prirodnoj izmjeni vazduha različitih temperatura. Hladan vazduh ulazi kroz donje rešetke radijatora, zagrijava se dok prolazi kroz unutrašnje grijače i izlazi na gornjoj strani uređaja kao topao.
Za razliku od panelnih radijatora, konvektorski modeli ne skladište toplotu u panelima, već je brzo oslobađaju u prostor. Zbog toga su idealni za manje prostorije ili povremenu upotrebu, poput vikendica, radnih soba ili pomoćnih prostorija. Opremljeni su uglavnom točkićima poput modela MTECH PN1500 tako da se lako mogu premjestiti iz jedne u drugu prostoriju, ali imaju i opciju postavljanja na zid. Takođe, određeni modeli opremljeni su i ventilatorima koji dodatno ubrzavaju proces zagrijavanja.
Norveški radijatori predstavljaju vrhunac moderne tehnologije grijanja, kombinujući minimalnu potrošnju energije s visokom efikasnošću. Rezultat su dugogodišnjeg rada i razvoja norveške kompanije ADAX. Rade na principu prirodne cirkulacije vazduha, gdje se hladan vazduh zagrijava prolaskom preko posebno konstruisanog grijača i izlazi kao topao, ravnomjerno zagrijavajući prostor. Njihova konstrukcija obezbjeđuje visoku efikasnost (do 98%) uz dodatnu uštedu energije zahvaljujući modernim tehnologijama poput Wi-Fi upravljanja koje, na primjer, ima ADAX model GLAMOX H40 H10 1000 W.
Još jedna važna karakteristika norveških radijatora je precizan termostat koji omogućuje održavanje konstantne temperature uz minimalnu potrošnju energije. Mnogi modeli dolaze s naprednim funkcijama poput programiranja rada, što dodatno optimizuje potrošnju. To znači da ga možete podesiti da počne da zagrijava prostor pola sata prije nego što stignete kući ili u kancelariju. Zahvaljujući ovim pametnim funkcijama, korisnici mogu unapred postaviti režime rada koji se prilagođavaju njihovom životnom ritmu, čime se postižu značajne uštede.
Norveški radijatori su poznati i po svom elegantnom dizajnu. Njihov minimalistički izgled lako se uklaoa u savremene enterijere, dok bešuman rad čini ove uređaje idealnim za spavaće sobe i kancelarije. Pored toga, njihova sigurnost je na visokom nivou - površina radijatora ostaje hladna na dodir, što je posebno važno za domove s djecom ili kućnim ljubimcima.
Iako su norveški radijatori nešto skuplji od drugih tipova radijatora, njihova dugoročna isplativost je neupitna. Uz niže račune za energiju i dug vijek trajanja, ovaj tip radijatora predstavlja pametnu investiciju.
Određivanje veličine i snage grijalice ili radijatora za zagrijavanje određenog prostora je ključni korak za postizanje optimalnog grijanja bez nepotrebne potrošnje energije. Pravilno dimenzionisanje uređaja zavisi od nekoliko faktora, uključujući kvadraturu prostora, izolaciju, visinu plafona i spoljne temperaturne uslove.
Snaga grijalice ili radijatora izražava se u vatima (W) i određuje se prema površini ili zapremini prostorije. Prosječno, za dobro izolovane prostore potrebno je između 50 i 100 W/m2. Ako prostor ima lošiju izolaciju, ova vrednost može biti i veća, do 150 W/m2.
Formula za izračunavanje potrebne snage grijanja:
Po površini: Snagga (W) = Površina (m2) x 100 W (za standardnu izolaciju). Na primjer, ukoliko prostorija u kojoj želite da postavite radijator ima 20 m2, onda će vam biti potreban radijator od 2.000 W.
Zapreminska računica obično se upotrebljava za prostorije koje imaju nestandardnu, veliku visinu: Snaga (W) = Površina (m2) x Visina plafona (m) x 30-50 W (30 W za dobru izolaciju, 50 W za lošu).
Kvalitet izolacije i stanja u kome se nalazi stolarija značajno utiče na gubitak toplote. Ako vaš stan ima stariju stolariju ili slabu izolaciju, preporučuje se dodavanje 10-20% na ukupnu snagu grijanja.
Planinski regioni s hladnijim zimama zahtijevaju veće grijne kapacitete. Na primjer, u područjima gdje temperatura često pada ispdo - 10 stepeni Celzijusovih, može biti potrebno povećati snagu grijanja za 20-30% u poređenju s toplijim klimatskim zonama.
Za više prostorija, svaka soba bi trebalo da ima svoj izvor grijanja. Veličina i snaga svakog radijatora treba da odgovara specifičnom prostoru koji zagrijava. Recimo, manja soba može zahtijevati uređaj snage 500-800 W, dok veliki dnevni boravak može zahtijevati 2.000 W ili više.
Panelni, konvektorski i norveški radijatori nude raznovrsna rješenja za grijanje koja zadovoljavaju različite potrebe. Prije kupovine, analizirajte svoje potrebe i budžet kako biste odabrali idealan uređaj. Za najkvalitetniji izbor posjetite Topizbor.ba, gdje ćete pronaći širok asortiman radijatora prilagođenih svim tipovima prostora, ali i još mnogo bijele tehnike i malih i velikih kućnih aparata.
Međuzbir | 0 KM |
---|---|
Dostava | 0,00 KM |
Vaša ušteda | 0 KM |
Ukupno | 0 KM |