Baza znanja

Savjeti za pravilno održavanje mašina za pranje posuđa

Datum: 20.05.2025.

Savremeni kuhinjski uređaji, a među njima i mašine za pranje posuđa postali su nezamjenjiv saveznik u modernim domaćinstvima, omogućavajući uštedu vremena i besprekornu čistoću uz minimalan trud. Međutim, svaka perilica za suđe zahtijeva pažljivu njegu kako bi zadržala vrhunske performanse i dug vijek trajanja. Pravilno održavanje i čišćenje smanjuje rizik od skupih popravki i osigurava da sudovi iz mašine izađu besprijekorno čisti, bez mrlja i kamenca.

Činjenica je da različiti modeli sudomašina, kao što su GORENJE GI520E15X, TESLA WD461M ili BOSCH SMI2ITS33E, dolaze sa mnoštvom funkcija, ali svima im je zajedničko da redovno čišćenje i održavanje garantuju efikasno pranje i tihi rad. Evo nekoliko stvari koje biste trebali redovno da činite kako bi i vaša perilica za posuđe radila ispravno.

Redovno čišćenje filtera

Kako ostaci hrane i prljavštine ne bi dospjeli u nepredviđene dijelove uređaja i začepili dovod, a prije svega odvod, mašine za posuđe imaju ugrađene filtere. Pojedini modeli, poput BOSCH SMS2ITI33E čak imaju i naprednije filtere koji mogu duže i bolje filtrirati, ali i oni moraju povremeno da se očiste. Preporuka je da se filter ukloni i ispere pod mlazom tople vode najmanje jednom nedjeljno kako bi se osigurala neometana cirkulacija vode unutar komore.

Nakon čišćenja, dobro je vizuelno provjeriti filter kako biste se uvjerili da su svi otvori čisti i da nema ostataka masnoće. U suprotnom, može doći do razvoja neprijatnih mirisa i lošijeg pranja.

Dopunjavanje soli protiv stvaranja kamenca

Postoje mašine za pranje sudova koje imaju ugrađen dozer za so koja je neophodna za sprječavanje stvaranja kamneca unutar grijača i na unutrašnjim zidovima uređaja. Sudomašine ovakvog tipa su pretežno namijenjene za rad u područjima gdje je voda tvrda, sa dosta kamenca.

mašina-za-pranje-posuđa

Kako bi perilica za posuđe ispravno radila, rezervoar za so treba redovno provjeravati i dopunjavati ga do naznačene linije, pazeći da ne dodate više soli. Ukoliko zaboravite da dodajete so, na mašinama za pranje sudova ovog tipa postoji indikator za dopunjavanje soli koji će se uključiti.

Nakon svakog dopunjavanja soli, poželjno je pokrenuti kratak ciklus bez posuđa kako bi se eventualni ostaci soli isprali iz sistema. Na ovaj način ćete sačuvati performanse vaše sudomašine i produžiti joj vijek trajanja.

Provjera i čišćenje zaptivne gume

Na vratima svake mašine za suđe se nalazi guma koja mora dobro dihtovati kako bi spriječila curenje vode. Iz tog razloga ona zahtijeva redovnu vizuelnu kontrolu i povremeno brisanje vlažnom krpom da bi se uklonile naslage deterdženta i ostataka hrane. Time se obezbjeđuje efikasno zaptivanje komore tokom pranja, ali i smanjuje rizik od pojave plijesni.

mašina-za-pranje-sudova-plava-činija

Ukoliko primjetite oštećenja ili mikro-pukotine na gumi, zamijenite je što je prije moguće originalnom za vaš model. Bez obzira koji uređaj koristite, bilo da je u pitanju klasični VOX LC20E model ili jedna od najkvalitetnijih samostojećih mašina za pranje suđa iz naše ponude BOSCH SMS4HVI33E, zaptivne gume ćete morati provjeravati i čistiti.

Korišćenje kvalitetnog deterdženta

Na efikasnost pranja i dugotrajnost mašine veliku ulogu igra kvalitetan deterdžent. Što je kvalitet bolji, to će i pranje biti efikasnije. Štaviše, pojedini proizvođači su u saradnji sa hemijskim kompanijama koje proizvode deterdžente sklopili poslovni dogovor o proizvodnji sredstava za pranje posuđa samo za njihov brend. U suštini, najbolje je da pratite uputstvo proizvođača sudomašine i prema tvrdoći vode i uputstvu birati deterdžent.

dozer-za-deterdžent-mašina-za-pranje-posuđa

Takođe, umjesto deterdženta u obliku granula ili praška možete koristiti i tablete ili gelove. Savremeni deterdženti su dizajnirani tako da obezbjeđuju omekšavanje vode i sprječavaju nakupljanje kamenca.

Održavanje raspršivača

Unutar svake perilice za posuđe se nalaze raspršivači kroz koje prolaze mlazevi vode za pranje sudova. Raspršivači se vremenom mogu zapušiti uslijed naslaga kamenca i čestica hrane, pa je preporuka da se povremeno skinu i isperu mlazom tople vode. 

Rupice na brizgaljkama je potrebno nježno pročistiti krpom, čačkalicom ili nekim drugim mekim materijalom koji ih neće oštetiti. Tako očišćene mlaznice davaće optimalan pritisak vode i pranje suđa će odmah biti efikasnije. Nakon čišćenja, provjerite njihovu rotaciju tokom praznog ciklusa.

Uklanjanje kamenca

Naslage kamenca nastaju vremenom i to posebno ukoliko je voda koju koristi mašina za pranje suđa tvrda. Kamenac se najčešće taloži na grijaču, prskalicama i unutrašnjim zidovima, što dovodi do otežanog zagrijavanja vode i povećanog računa za utrošenu električnu energiju. Bilo da je vaša sudomašina najvišeg energetskog razreda ili nešto nižeg, kao što je to primjer sa modelom WHIRLPOOL WSFC3M17X koji nosi oznaku F, ona će zagrijavati vodu sporije i trošiti više struje.

Osim toga, kamenac koji se taloži može začepiti dizne, o čemu smo već govorili. Da biste spriječili ozbiljnije kvarove i zadržali visoku efikasnost pranja, važno je redovno uklanjati kamenac specijalnim sredstvima namijenjenim čišćenju mašina za posuđe. Takođe, jako je važno da povremeno, po preporuci proizvođača uključite opciju samočišćenja, ukoliko je vaša perilica ima.

pribor-mašina-za-posuđe

Preporučuje se da jednom mjesečno pokrenete prazan ciklus na najvišoj temperaturi, dodajući u mašinu čašu bijelog sirćeta ili odgovarajuće sredstvo za uklanjanje kamenca. Ovaj postupak pomaže da se očiste teško dostupna mjesta i eliminišu nataložene mineralne naslage. Redovnim sprovođenjem dubinskog čišćenja produžavate radni vijek uređaja, obezbjeđujete niže račune za struju i sprječavate neprijatne mirise unutar komore.

Za veći učinak potrebno je i da pravilno slažete sudove koje perete

Optimalno slaganje sudova omogućuje neometanu cirkulaciju vode kroz sudomašinu, što je od ključnog značaja kako biste na kraju imali čisto i blistavo posuđe. Bez obzira da li vaša mašina može da primi 9 ili 16 kompleta, kao model GORENJE GI673C60Xtanjire postavljajte pod blagim uglom, a pribor ravnomjerno rasporedite u posebnu fioku namijenjenu za to.

Izbjegavajte pretrpavanje donje korpe velikim loncima i sudare tanjira, jer takvo loše slaganje može otežati protok vode i rezultirati neravnomjernim pranjem i ispiranjem posuđa. Pravilna organizacija je jednostavan korak za vrhunske performanse svakog ciklusa pranja.

Pravilnim održavanjem mašine za pranje posuđa produžavate njen vijek trajanja i osiguravate savršeno čisto posuđe nakon svakog pranja. Redovna briga o filterima, raspršivačima i unutrašnjosti uređaja sprječava veće kvarove i omogućuje uštedu energije i vremena. Ako ste u potrazi za kvalitetnom mašinom za pranje posuđa ili drugom tehnikom za domaćinstvo, bogatu ponudu možete pogledati u našoj online prodavnici Top izbor.

 

Ostali tekstovi

Moja korpa
Korpa je prazna